Podstawy funkcjonowania obrony cywilnej
Obrona cywilna ma na celu ochronę ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury, ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny oraz współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków.
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach jako jednostka sektora publicznego realizuje zadania z zakresu obrony cywilnej w szczególności poprzez:
- Współprace z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – urzędów miast właściwych dla lokalizacji jednostek organizacyjnych Uczelni,
- Monitorując i sprawozdając do ww. jednostek informacje o Toksycznych Środkach Przemysłowych,
- Realizację szkoleń z zakresu Obrony Cywilnej
- Realizację zadań obronnych Uczelni wynikających z przepisów powszechnie obowiązujących i dokumentów planistycznych w szczególności Planu Działania w zakresie Oborny Cywilnej zatwierdzonego przez właściwy miejscowo Urząd Miasta
Realizację zadań z zakresu obrony cywilnej w SUM nadzoruje Dział ds. Bezpieczeństwa Informacji zlokalizowany w siedzibie Rektoratu w Katowicach przy ul. Poniatowskiego 15 tel. 32 208 3630 e-mail:
Ponadto na bazie Katedry Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Wojewoda Śląski – Szef obrony cywilnej województwa powołał – Wojewódzką Formację Obrony Cywilnej – Pluton identyfikacji ofiar katastrofalnych zdarzeń.
Pluton sprawdził się podczas katastrof o charakterze masowym na terenie województwa śląskiego. Pracownicy SUM wchodzący w skład Plutony byli odznaczani za pełnioną służbę.
Komendantem Plutonu jest aktualny kierownik Katedry Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej.
© 2024 Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal Pracownika SUM
Deklaracja dostępności | BIP | Polityka prywatności
Centrala tel. 32 2083600