Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach jako jednostka sektora publicznego realizuje zadania obronne nałożone na nią na mocy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. W tym zakresie Uczelnia współpracuje z lokalnymi i miejscowo właściwymi jednostkami Wojskowej Komendy Uzupełnień, Urzędem Wojewódzkim oraz odpowiednimi jednostkami administracji rządowej, w szczególności Ministerstwa Zdrowia.
- Realizację i prowadzenie szkoleń obronnych
- Organizację stałego dyżuru,
- Reklamowanie od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,
- Realizację innych zadań obronnych Uczelni określoną w dokumentach planistycznych oraz przepisach powszechnie obowiązujących
- Wspieranie realizacji zadań obronnych przez podmioty lecznicze, dla których Uczelnia jest podmiotem tworzącym.
Realizację zadań obronnych w SUM nadzoruje Dział ds. Bezpieczeństwa Informacji zlokalizowany w siedzibie Rektoratu w Katowicach przy ul. Poniatowskiego 15 tel. 32 208 3630 e-mail:
Reklamowanie od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej i w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny
Reklamowanie polega na zwolnieniu osób od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny celem zachowania ciągłości działalności Uczelni zarówno w wymiarze dydaktycznym, jak i administracyjnym.
Wnioski w sprawie reklamowania (które może nastąpić z urzędu lub na wniosek) przesyłane są do Wojskowych Komend Uzupełnień właściwych miejscowo dla miejsca zamieszkania osób, których reklamowanie dotyczy.
Uczelnia przesyła również do WKU zawiadomienia o ustaniu przyczyn reklamowania.
Szczegóły ww. procedury zawarte są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie reklamowania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2136 z późn. zm.)
LINK: Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych, dla osób reklamowych od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej i w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Stały dyżur
Stały dyżur jest służbą organizowaną w określonych instytucjach, na wszystkich szczeblach (od centralnego aż po szczebel lokalny) w stanie stałej gotowości obronnej państwa. Jest uruchamiany w gotowości obronnej państwa czasu kryzysu i działa przez cały okres trwania wojny aż do odwołania.
System Stałego Dyżuru organizuje się w celu zapewnienia ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań związanych z podwyższeniem gotowości obronnej państwa oraz zadań ujętych w Planie Operacyjnym Działu Administracji Rządowej Zdrowie.
Stały Dyżur w SUM zapewnia m. in. Łączność ze Stałym Dyżurem w Ministerstwie Zdrowia, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Wydziałów SUM oraz Samodzielnych Publicznych Szpitali Klinicznych SUM.
Stały Dyżur w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach funkcjonuje w Rektoracie oraz w Wydziałach SUM. Ponadto Uczelnia koordynuje Stałe Dyżury w podmiotach leczniczych, dla których Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach jest podmiotem tworzącym.
Obsadę i tryb funkcjonowania Stałego Dyżuru w Uczelni określają właściwe Zarządzenia JM Rektora SUM.
Dane kontaktowe do Stałego Dyżuru Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
32 208 36 30
Zarządzenie Rektora o Stałym Dyżurze
Zarządzenie Rektora SUM nr 1/2023 z dnia 04.01.2023 r. w sprawie określenia zasad stałego dyżuru w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz w szpitalach klinicznych, dla których SUM jest podmiotem tworzącym.
© 2024 Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal Pracownika SUM
Deklaracja dostępności | BIP | Polityka prywatności
Centrala tel. 32 2083600