Nowotwory Płuc

FE PL UE baner

„Badania przesiewowe za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej metodą poprawy wyleczalności raka płuca w makroregionie śląskim”

Nr projektu POWR: 05.01.00-00-0008/19

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach V osi priorytetowej Wsparcie dla obszaru zdrowia 5.1 Programy profilaktyczne.

Wartość projektu: 4 384 268,40 zł

Okres realizacji projektu: 01.01.2019 r. do 31.11.2023 r.

Zajrzyj na stronę Projektu: https://www.lungcheck.pl/

Rekrutacja odbywa się na stronie: www.lungcheck.pl oraz pod numerami telefonów

Województwa: Śląskie : 534-433-633, 733-120-778 Dolnośląskie i Opolskie 71 726-25-25

Lider Projektu: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Partnerzy projektu:

• Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  • Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu

Kierownik Projektu: prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Mariusz Adamek

Cel projektu:

Celem głównym projektu jest wdrożenie programu polityki pn. Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca (WWRP) za Pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej (NDTK) – połączenie prewencji wtórnej z pierwotną w celu poprawy świadomości dotyczącej raka płuca wśród społeczeństwa i personelu ochrony zdrowia.

Głównym zadaniem przedmiotowego programu profilaktycznego jest poprawa wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju poprzez prowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych w makroregionie Śląskim (województwa: śląskie, opolskie, dolnośląskie) w latach realizacji Programu oraz wpisuje się on w ramy realizacji celów PO WER w szczególności wpisuje się w realizację celu szczegółowego Osi V Wdrożenie i rozwój programów profilaktycznych w zakresie chorób negatywnie wpływających na zasoby pracy dedykowanych osobom w wieku aktywności zawodowej oraz celu tematycznego 8 Promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz mobilności pracowników.

Program zakłada przebadanie 3 798 osób poprzez wykonanie 17 200 badań.

Grupą docelową projektu stanowią: w zakresie badań przesiewowych, diagnostyki podstawowej i pogłębionej:

1. Osoby w wieku 55 -74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat
  2. Osoby w wieku 50 -74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:
    • ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, ekspozycja na radon,
    • indywidualna historia zachorowania na raka: przebyty rak płuca (lung cancer survivor), w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. rak pęcherza moczowego,
    • rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia,
    • historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF),
  3. Osoba z grupy wysokiego ryzyka jest włączana do programu na podstawie decyzji podjętej wspólnie z kwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia (shared decision making), który przedstawia zasadę badania przesiewowego, zysk i działania niepożądane metody w oparciu o:
    • model predykcyjny Tammemagi kalkulator ryzyka raka płuca PLCOm2012 (25, 33),
    • model predykcyjny złośliwości guzka płuca (34),
    • materiały informacyjne zbliżone do oferowanych przez Agency for Healthcare Quality and Research (AHQR) (36),
  4. Kadra medyczna z jednostek biorących udział w programie: personel medyczny lekarski (pulmonolodzy, torakochirurdzy, lekarze POZ, radiolodzy), pielęgniarski oraz personel pomocniczy (Koordynatorzy Opieki Medycznej), która przejdzie ścieżkę szkoleń / edukacji w zakresie nowotworów płuc,
  5. Osoby objęte ryzykiem wystąpienia raka płuca.

Osoba spełniająca warunki włączenia do programu może być jego uczestnikiem, jeżeli ma świadomość ewentualnej konieczności przeprowadzenia inwazyjnych procedur diagnostycznych i ewentualnego zabiegu chirurgicznego. Każda osoba będąca uczestnikiem programu będzie miała możliwość rezygnacji z udziału w nim na dowolnym etapie.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU

plakat Nowotwory Płuc