Fantom „Stefan” będzie uczył studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Śląski Uniwersytet Medyczny podpisał umowę na grant edukacyjny z Fundacją Nutricia, która dotyczy nauki żywienia enteralnego, czyli dożołądkowego i dojelitowego osoby chorej z możliwością założenia sondy nosowo-żołądkowej i obsługi gastrostomii. W edukacji pomogą dwa fantomy „Stefan”, imitujący osobę dorosłą i Adaś, będący fantomem dziecięcym.
Nasza uczelnia otrzyma fantomy wraz z osprzętem, by studenci mogli wyćwiczyć zakładanie sond, ale też nauczyć się stosowania przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG)- przez powłoki brzuszne oraz przezskórnej endoskopowej jejunostomii (PEJ) – wprost do jelita cienkiego.
– Wiedza z zakresu właściwego żywienia wciąż rośnie, ale jej obecność w ramach nauczania studentów medycyny jest niezbędna – powiedział prof. Jerzy Stojko, prorektor ds. studiów i studentów, podpisując umowę.
Anna Cywińska z Fundacji Nutricia nie ma wątpliwości, że „żywienie jest integralną częścią leczenia”.
Studenci SUM „Stefana” i „Adasia” poznają na zajęciach w przyszłym roku akademickim. Fantomy produkowane są w USA i Japonii, a ich wytworzenie trwa kilka miesięcy. Pozwalają nieskończoną ilość razy ćwiczyć podawanie żywienia. Przy okazji przyszli lekarze uczą się także stosowania różnych diet.
Stosuje się je w wielu przypadkach np. u pacjentów po urazach wielonarządowych, z niewydolnością nerek, po oparzeniach, chorobach nowotworowych. Żywienie medyczne jest stosowane, by dostarczyć choremu odpowiednią dawkę składników odżywczych, gdy nie może jeść tradycyjnego pokarmu właśnie z powodu schorzenia.