AUTOZAPIS 2023 w PPK
Powyższa informacja dotyczy pracowników Uczelni oraz osób, z którymi Uczelnia zawarła umowy cywilnoprawne podlegające z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że co 4 lata (tj. w 2023, 2027, 2031 itd.) każdy pracodawca ma obowiązek dokonać autozapisu do PPK.
W 2023 r. odbędzie się pierwszy tzw. autozapis w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK).
Co to oznacza dla pracownika?
Każdy pracownik w wieku 18-55 lat, bez względu na to czy uprzednio składał deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK czy też nie, będzie automatycznie do PPK zapisany.
Kogo nie obejmuje autozapis?
Ponowny autozapis nie obejmie osób powyżej 55 roku życia, które nie zostały „zapisane” do PPK z uwagi na to, że nie złożyły wniosku o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK. Osoby te – z uwagi na swój wiek – nie składają deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
Co powinien zrobić pracownik, który nie chce przystąpić do PPK?
Należy złożyć nie wcześniej niż 1 marca 2023 roku ponownie deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK – POBIERZ
Co z osobami, które ukończyły 55 lat a chcą przystąpić do PPK?
Osoby, które przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 55. rok życia, pracodawca będzie mógł „zapisać” do PPK albo wznowić za nie naliczanie wpłat do PPK – w ramach ponownego autozapisu – wyłącznie na ich wniosek, złożony do ostatniego dnia lutego 2023 roku.
Co z osobami, które ukończyły 70 lat?
W ramach ponownego autozapisu pracodawca nie będzie mógł „zapisać” osoby zatrudnionej albo uczestnika PPK, którzy złożyli deklarację o rezygnacji, ale przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 70 lat.
Gdzie składać dokumenty?
Dokumenty, o których mowa powyżej uprzejmie prosimy składać w oryginale do Działu ds. Pracowniczych i Socjalnych, Dziekanatów, oraz pozostałych jednostek , które zawierają umowy cywilnoprawne w terminach:
- do dnia 28.02.2023 r. – dotyczy wniosków
- od 01.03.2023 r. – dotyczy deklaracji